TERAPIA MAŁŻEŃSKA, TERAPIA PAR

Od ośmiu lat pracuję z parami – w różnych instytucjach pomocowych i gabinetach psychologicznych. Prowadziłam terapię małżeńską (terapię par) zarówno bardzo młodych osób i stosunkowo świeżo ze sobą związanych par, jak i par z długoletnim doświadczeniem w związku małżeńskim, tworzonych przez osoby w średnim i starszym wieku. Pracowałam psychoterapeutycznie z parami i małżeństwami pochodzącymi z różnych kultur i mówiącymi w różnych językach. Takimi, które intensywnie starają się o dzieci, takimi, które dzieci straciły i takimi, które mają z dziećmi poważne trudności. Wśród moich klientów były zarówno osoby bezrobotne, pracownicy fizyczni, studenci, gospodynie domowe, jak i artyści, urzędnicy państwowi, pracownicy korporacji, właściciele dużych firm, osoby publiczne.

Prowadząc terapię małżeńską korzystam nie tylko z doświadczeń psychologa i psychoterapeuty, ale także z doświadczeń prywatnych – żony od piętnastu lat, matki dwojga nastolatków, córki swoich rodziców, siostry, wnuczki, przyjaciółki – i wieloletnich doświadczeń zawodowych poza psychoterapeutycznych – pracownika firmy, managera, klienta, właścicielki.

Jak wygląda prowadzona przeze mnie terapia małżeńska (terapia par)?

Po jednym lub dwóch spotkaniach konsultacyjnych, umawiamy się na ogół na terapię małżeńską (terapię par), która jest procesem mającym jasno nazwane cele, składającym się z określonej liczby sesji terapeutycznych, odbywających się w regularnych odstępach czasu.

Umawiając się na terapię małżeńską omawiamy też takie tematy jak zmiany terminu i odwoływanie sesji, formy płatności, faktury. Spotykamy się na ogół raz na dwa tygodnie. Sesja terapii par trwa 75 minut. W szczególnych przypadkach, na przykład w trakcie burzliwego kryzysu małżeńskiego, możliwy jest inny schemat częstotliwości spotkań, odbywających się co tydzień lub nawet częściej. Aby odbyła się sesja terapii małżeńskiej konieczna jest obecność obojga partnerów. Po zakończeniu terapii podsumowujemy proces. W sytuacjach, gdy już po zakończeniu terapii pary partnerzy uznają, że potrzebują powrotu do terapii małżeńskiej lub też chcą się ze mną umówić na pojedynczą sesję konsultacyjną, jak najbardziej jest to możliwe.

Psychoterapia par

Ile trwa terapia par?

Na ogół już po kilku spotkaniach terapii małżeńskiej partnerzy dostrzegają pierwsze zmiany w swojej relacji. Dzięki intensywnej wspólnej pracy z psychologiem zaczynają się nawzajem trochę lepiej rozumieć. Dostrzegają więcej sygnałów zbliżających się konfliktów i powoli uczą się, jak je rozwiązywać na jak najwcześniejszym etapie. Widzą drobne zmiany w zachowaniu swoim i partnera. Podejmują też pierwsze próby wprowadzenia w życie nowych rozwiązań, lepszych sposobów komunikowania się z partnerem i powstrzymania się przed reakcjami destrukcyjnymi dla relacji. Stopniowo te zmiany pogłębiają i utrwalają.

Psycholog małżeński

W trakcie kolejnych sesji terapii małżeńskiej partnerzy przyglądają się temu, co się dzieje. Coraz lepiej rozumieją schematy, według których nauczyli się działać, czuć i myśleć oraz uczą się nowych sposobów funkcjonowania. Korzystając z mojego wsparcia, wiedzy i doświadczenia jako psychoterapeuty i psychologa, odkrywają uczucia i potrzeby kryjące się pod powierzchownymi i niemal automatycznymi reakcjami. Uczą się empatii i zrozumienia dla siebie nawzajem; stawiają granice tam, gdzie to jest potrzebne; nazywają problemy do rozwiązania i wspólnie je rozwiązują.

Zwykle po dwunastu do piętnastu spotkań terapii małżeńskiej pozytywne zmiany w relacji są już bardzo wyraźne i razem z klientami zaczynamy rozmawiać o postępach w procesie terapii par – wracamy do celów, jakie sobie stawiali, sprawdzamy, na ile je zrealizowali, co wciąż wymaga pracy, oraz czy jest coś jeszcze dodatkowego do zrobienia, czego być może wcześniej nie uwzględnili.

Następne spotkania terapii małżeńskiej służą utrwaleniu zmian, monitorowaniu sytuacji i wprowadzaniu ewentualnych „drobnych korekt” w miarę potrzeb. Często w tym momencie umawiamy się na sesje terapii par nieco rzadziej – na przykład raz w miesiącu. Wreszcie, gdy partnerzy czują się pewnie i dobrze w swoim związku oraz są przygotowani na to, by samodzielnie sobie radzić z trudnościami, jakie mogą się pojawić w przyszłości, podsumowujemy terapię par, żegnamy się i rozstajemy.

Prowadzona przeze mnie terapia par to sprawdzona i skuteczna metoda na poprawę relacji w związku. Moi klienci cenią sobie szczególnie dyskrecję oraz moją empatię w zakresie zrozumienia i rozwiązania pojawiających się w relacjach pomiędzy partnerami problemów.

Umów się na wizytę

Jeżeli potrzebujesz pomocy psychologicznej, skontaktuj się ze mną już teraz.